Rusza budowa Dworca PKS Białystok

AKTUALNOŚCI Najnowsze informacje Powrót do aktualności

NEWS Latest news Back to all news

Rusza budowa Dworca PKS Białystok

W środę, 1 marca br. został podpisany akt notarialny pomiędzy PKS Nova i Firmą Budner dotyczący przekazania w wieczyste użytkowanie 45% terenu dworca przy ul. Boh. Monte Cassino. W zamian za otrzymany teren Budner wyburzy stary i wybuduje nowy kompleks dworcowy. Na terenie przekazanym wykonawcy powstaną dwie nieduże galerie handlowe.

O sfinalizowaniu umowy poinformowali podczas konferencji prasowej Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, prezes PKS Nova Cezary Sieradzki, prezes firmy Budner Sp. z o. o Marek Budner. W spotkaniu uczestniczyli także Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk, dyrektor Departamentu Transportu i Infrastruktury Leszek Lulewicz, a także inicjator całego przedsięwzięcia, były marszałek województwa, obecnie poseł na Sejm RP Mieczysław Baszko.

W końcu po pięciu miesiącach różnych przeciwności została podpisana umowa na wykonanie jednej z najbardziej oczekiwanych inwestycji w mieście – mówił podczas konferencji prasowej marszałek Jerzy Leszczyński – Nowy kompleks dworcowy będzie bardzo dobrze skomunikowany z centrum Białegostoku i z dworcem PKP – to bardzo ważne dla podróżnych, w końcu, po wielu latach będą obsłużeni w cywilizowanych warunkach. Ale na nowy obiekt dworcowy czekają również pracownicy i władze spółki PKS Nova. To będzie ich nowa siedziba.

Prace mają się rozpocząć w ciągu tygodnia. Jak informował Marek Budner, priorytetem jest budowa kompleksu dworcowego. Najpierw zostaną wybudowane wiaty przystankowe, następnie budynek dworca. Na dole będą kasy i poczekalnia, na górze biura i zaplecze socjalne. Część dworcowa powinna zostać oddana do użytku w październiku tego roku. Natomiast na marzec 2018 zaplanowano zakończenie inwestycji.rnNa terenie przekazanym inwestorowi staną dwa budynki handlowo-usługowe.

Koszt budowy kompleksu dworcowego nie może przekroczyć wartości terenów sprzedawanych firmie Budner. Tak zakłada umowa. W zamian za wykonanie inwestycji, wykonawca otrzyma prawo wieczystego użytkowania 45% terenu przy ul. Boh. Monte Cassino Sprawa budowy nowego dworca w Białymstoku została zainicjowana w 2015 r. przez ówczesnego marszałka województwa Mieczysława Baszko, który podczas spotkania podkreślał, że umowa zawarta przez samorząd z firmą Budner jest bardzo korzystna dla województwarn- Ani województwo ani spółka PKS nie dołożą do inwestycji żadnych pieniędzy – podkreślał

Prezes spółki PKS Nova Cezary Sieradzki podkreślał, że nowy dworzec ograniczy koszty ponoszone przez spółkę – choćby na wynajem lokali biurowych dla administracji przedsiębiorstwa. Liczy też na większa ilość pasażerów, a także na korzyści płynące z wynajmu stanowisk autobusowych prywatnym przewoźnikom. Nie bez znaczenia jest też estetyka budynku i bezpieczeństwo podróżnych.

źródło: wrotapodlasia.pl